Artykuł

Nauka w codziennych, ulubionych czynnościach

Jak najprzyjemniej uczyć się języka obcego? Tak, żeby nie zdawać sobie sprawy, że się to robi! Gdy osiągniemy już pewien poziom znajomości języka dalszą naukę można zamienić w zabawę wplatając język obcy do codziennych czynności lub ulubionej formy relaksu. Istnieje kilka prostych sposobów, które sprawią, że nasze obcowanie z językiem nie będzie ograniczało się jedynie do cotygodniowych zajęć językowych.

1. Zmiana języka w smartfonie i/lub na komputerze.

Jeśli smartfon i komputer są tymi urządzeniami, z których korzystasz codziennie możesz pomyśleć o zmienieniu w nich języka z ojczystego na obcy. Dzięki temu nawet przy wykonywaniu tak wyuczonych czynności, jak pisanie smsów czy odbieranie połączeń będziesz obcować z językiem, którego się uczysz.

2. Oglądanie filmów i seriali z zagranicznym lektorem.

Ucząc się obcego języka nic nie pomaga tak dobrze osłuchać się z akcentem, jak oglądanie filmów i seriali w oryginalnych wersjach językowych, posiłkując się jedynie napisami w języku ojczystym. Choć najlepszą metodą jest słuchanie dialogów w oryginalnym języku i używanie napisów również w oryginalnym języku. Dzięki temu ćwiczymy słuch i pamięć wzrokową, co pozwala nam zapamiętać zwroty i konstrukcje gramatyczne najczęściej stosowane w danym języku.

3. Czytanie artykułów i książek w obcym języku.

Podobnie, jak w przypadku oglądania filmów i seriali z zagranicznym lektorem, idealną metodą na zapamiętywanie konstrukcji gramatycznych, pożytecznych zwrotów czy praktycznych słów jest czytanie artykułów i książek w obcym języku. To naturalne, że na pewnym etapie znajomości języka nie rozumie się każdego przeczytanego słowa, ale w nauce języka ważne jest, żeby rozumieć sens zapisanych (i wypowiadanych) słów z kontekstu, czytając całe zdanie, a nie skupiając się na pojedynczych wyrazach.

4. Słuchanie zagranicznych piosenek.

Biegasz? Pływasz? Dużo podróżujesz komunikacją miejską lub spędzasz dużo czasu za kierownicą? Słuchanie zagranicznych piosenek to świetny sposób na uczenie się wymowy wyrazów i poznawanie nowych słów. Miłe dla ucha melodie mogą pomóc nam lepiej poznać obcy język bez poczucia, że się go uczymy!

5. Granie w gry komputerowe/na konsoli z zagranicznym lektorem.

Granie w gry komputerowe/granie na konsoli to kolejna wyśmienita okazja do obcowania z nowym językiem. Granie w gry w oryginalnej wersji językowej działa tak samo, jak oglądanie filmów czy seriali z tą różnicą, że gry wymagają od nas większego skupienia, a co za tym idzie, zapamiętujemy więcej.

6. Obserwowanie zagranicznych profili w mediach społecznościowych.

Media społecznościowe są idealnym miejscem do rozwijania umiejętności językowych. Po co ograniczać się do czytania postów publikowanych przez rodzimych twórców, jeśli można poszerzyć to grono o ludzi dosłownie z całego świata? W dodatku wchodząc w interakcje (komentując publikacje) mamy okazję przekonać się, na ile nasza znajomość języka obcego w piśmie pozwala nam się efektywnie komunikować.

7. Czytanie zagranicznych blogów i oglądanie zagranicznych vlogów.

Skoro była już mowa o obserwowaniu zagranicznych profili w mediach społecznościowych nie można zapomnieć o czytaniu zagranicznych blogów i oglądaniu zagranicznych vlogerów. To ich twórcy są kopalnią wiedzy o języku, darmowymi dostawcami aktualnie używanych słów w mowie potocznej czy ciekawych powiedzonek, których często nie znajdziemy w podręcznikach do nauki języka. A co chyba najważniejsze, twórcy vlogów mówią z akcentem typowym dla mieszkańców danego regionu.

8. Samodzielne tworzenie fiszek i memory.

Jesteś osobą kreatywną, która lubi tworzyć własne pomocne naukowe? Tworzenie fiszek i zabawa w memory to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Możesz stworzyć własne fiszki – z jednej strony małej kartki zapisać słowo w obcym języku, z drugiej jego odpowiednik w języku polskim – lub przygotować własne karty memory – po dwie karty z jednym słowem, ułożyć na płaskiej powierzchni w losowej kolejności i odkrywając po jednej karcie starać się znaleźć parę. Dzięki tym zabawom poćwiczysz pamięć ręki, niezwykle istotną przy zapamiętywaniu przez mózg pisowni wyrazów, pamięć wzrokową oraz wymowę słownictwa.

9. Słuchanie podcastów w języku obcym.

Dlaczego masz ograniczać się jedynie do słuchania piosenek w obcym języku? Doskonałym sposobem na obcowanie z językiem jest znalezienie podcastów na interesujące nas tematy. Dzięki nim poszerzamy naszą wiedzę na dany temat, a przy okazji uczymy się nowych słówek z kategorii, które nas interesują.

10. Oglądanie zagranicznych programów telewizyjnych.

W dobie Internetu i telewizji kablowych bardzo łatwo jest znaleźć stację telewizyjną, w której programy prowadzone są w języku obcym, którego się uczymy. Oglądając np. informacje ze świata prezentowane w danym języku mamy okazję dowiedzieć się, co się dzieje, a przy okazji osłuchać się z poprawną wymową, akcentem i poznać nowe słownictwo.

Autor: Anna Osińska/blog.cjo.pl

Share: