Z życia szkoły

KADRA NA SZKOLENIU WE FLORENCJI

Czyli o tym, jak uczyliśmy się zaprojektować pozytywne myślenie i pozytywną komunikację w szkole, na kursie „Design the positive: positive thinking, positive communication and positive school spaces” we Florencji.

Marudzenie, narzekanie i pesymistyczne scenariusze nie raz nas otaczają i atakują, również, a może zwłaszcza, w miejscu pracy. „Wszystko mnie wkurza, nic mi się nie chce…” znacie to? A przecież nie musi tak być. Warto coś z tym zrobić! Z taką właśnie misją wysłaliśmy do Florencji 2 osoby z kadry zarządzającej naszą szkołą językową KONTAKT CJO. 

Dla jednych to centrum słonecznej Toskanii, dla innych – najpiękniejsze miasto w Europie, stolica opery i renesansu. Dla nas, Florencja była przede wszystkim siedzibą Europass Teacher Academy, instytucji, która posiada 25 lat doświadczenia i szkoli rocznie ok. 1500 przedstawicieli edukacji.

To tam właśnie, w lutym 2020, Agata Stankiewicz i Aleksandra Pacyńska ukończyły międzynarodowy kurs „Design the Positive: Positive Thinking, Positive Communication and Positive School Spaces”, sfinansowany w ramach projektu Erasmus+ „Zarządzanie stresem w edukacji dorosłych”, realizowanego przez szkołę w latach 2019-2021. 

Jak się okazało, wyjazd był strzałem w dziesiątkę. Aleksandra entuzjastycznie podsumowuje swój udział w kursie: „Szkolenie zaprojektowanie było mistrzowsko. Przekroczyło to moje oczekiwania. Cały kurs wzmacniał pozytywne myślenie, ograniczanie negatywnych emocji w zarządzaniu placówką edukacyjną.”  Agata z kolei przyznała po powrocie: „Ten kurs zmienił nie tylko sposób mojego myślenia, ale również sprawił, iż na stałe zmieniłam swoje sposoby postrzegania  trudnych, zawodowych sytuacji”.

Cóż takiego wydarzyło się we Florencji? Uczestniczki przez 6 dni, pod okiem bardzo profesjonalnej amerykańskiej trenerki, aktywnie uczestniczyły w szkoleniu, rozwijały swoje umiejętności społeczne, interpersonalne i interkulturowe, a także wymieniały się doświadczeniem i pomysłami z innymi uczestnikami szkolenia, którzy reprezentowali przeróżne instytucje edukacyjne, mi.in. z Hiszpanii i Malty.

Kurs poświęcony był tematyce rozwoju inteligencji emocjonalnej i skutecznej komunikacji: 

wzmacnianiu pozytywnego myślenia, redukowaniu negatywnej mowy wewnętrznej, pesymizmu i myśli katastroficznych. Praktyczne zajęcia miały uzmysłowić słuchaczom     konieczność doceniania i nagradzania innych i samego siebie,  wsłuchiwania się we własne potrzeby, praktykowania uważności (minfulness) i okazywania wdzięczności i dobrego humoru. Bardzo istotnym elementem zajęć było ćwiczenie pozytywnej komunikacji z samym sobą, a także z podwładnymi, kolegami i kursantami,  budowanie pozytywnych relacji w zespole kadry i zapobieganie konfliktom i negatywnej, destruktywnej i bezskutecznej komunikacji w zespole.

Dzięki praktycznym warsztatom, opartym głównie na autorefleksji i analizie doświadczeń, uczestniczki miały okazję przyswoić przekazywaną wiedzę naturalnie, tak by została ona z nimi na dłuższy czas. To właśnie we Florencji, dziewczyny poznały swoją niezwykle profesjonalną trenerkę i mentorkę – Susan Gagliano, która prowadząc zajęcia motywowała do działania i zaimplementowania pewnych zachowań we własnym życiu. Szczególnie podkreślała ona wagę relacji międzyludzkich, komunikacji i minimalizowania negatywnych emocji. „ To Ona zmotywowała nas do ciężkiej pracy oraz refleksji nad co mam wpływ i jak wiele zależy od faktu w jakiej atmosferze motywuje ludzi do współpracy. Rozwinęłam umiejętności racjonalnego spojrzenia na aspekty życia, na które nie mam wpływu, co to znaczy aktywne słuchanie drugiego człowieka, który z Tobą pracuje lub przy Tobie się uczy.” – wspomina po powrocie Agata.

Ciekawym elementem szkolenia była również tematyka znaczenia pozytywnej architektury wnętrza, dekoracji wewnątrz i na zewnątrz sali lekcyjnej, inspirowanej zasadami psychologii w projektowaniu. „Zajęliśmy się tematem dekoracji, architektury oraz wystrojem, a wszystko to było inspirowane zasadami psychologii projektowania i napędzanego osobliwością każdego kraju i przypadku”, wspomina Aleksandra.

Świetnym dodatkiem do fachowego kursu, był ciągły kontakt z językiem angielskim i możliwość poznania innych osób reprezentujących placówki z Hiszpanii i Malty. W 10-cio osobowej grupie kursantów, udało się zwiedzić renesansową Florencję i jej okolice, miasteczko Sieny oraz wziąć udział w klimatycznym koncercie Giuseppe Verdiego „La Traviata”, mającego miejsce w jednym z zabytkowych kościołów miasta. Nie zabrakło oczywiście unikalnych smaków pasty, pizzy czy owoców morza oraz mistrzowskich włoskich lodów. 

Kto lepiej podsumowałby doświadczenia z włoskiej Florencji lepiej niż same kursantki, które wzięły w nim udział? Przytoczymy ich słowa:

„Jestem bardzo zadowolona, że miałam możliwość połączenia fascynacji samym miastem jak i zdobyciem nowych umiejętności interpersonalnych.” – Agata

„Wróciłam usatysfakcjonowana i zachwycona zarówno zawodowo jak i prywatnie.” – Ola P. 

Share: