Artykuł

Język wiecznie żywy, czyli angielski osiągnął milion słów!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego język używany przez seniorów stanowczo różni się od tego, używanego przez młodzież? Odpowiedź jest prosta: język jest tworem żywym, który ciągle ewoluuje i to jego użytkownicy definiują jego kształt. Językoznawcy nie pozostają obojętni na procesy zachodzące w języku. Leksykografowie redagujący Oxford English Dictionary co kilka miesięcy dodają około tysiąca nowych słów. Oszacowano, że w języku angielskim powstaje około 14,7 słów na dzień. Według Global Language Monitor 10 maja 2009 roku liczba słów w języku angielskim osiągnęła milion. 1 stycznia 2019 język angielski składał się 1,052,010.5

W styczniu 2018 do OED dodano ponad 1100 haseł słownikowych, między innymi mansplain, które nie istniało jeszcze dekadę temu. Obecnie termin ten, oznaczający ‘tłumaczyć coś drugiej osobie w sposób protekcjonalny (o pogardliwym stosunku mężczyzny do kobiety)’,jest częścią współczesnego dyskursu językowego. Kolejnym nowo dodanym słowem jest
deglobalosation ‘deglobalizacja’, które blog OED podaje jako szczególnie ważne, ze względu na rosnące niezadowolenie z instytucji międzynarodowych. Ciekawym słowem jest również hangry, powstały przez połączenie wyrazów hungry i angry, które oznacza ‘zły z powodu głodu’.

W marcu 2018 dodano 700 nowych haseł, między innymi mardy bum. Ten nieformalny termin oznacza osobę marudną, rozpieszczonąi nadwrażliwą. Wyrażenie to zyskało na popularności dzięki zatytułowanej tak piosence zespołu Arctic Monkeys. Dodany w marcu eponim Jackie O odnosi się do charakterystycznego stylu okularów przeciwsłonecznych z dużymi, ciemnymi i okrągłymi szkłami. Podobny, opisujący okulary Johna Lenona eponim został dodany w 2004 roku, jako nazwa metalowych oprawek z małymi, okrągłymi szkłami.

Według OED jednym ze źródeł powstawania nowych słów jest rosnąca świadomość tego, jak ludzkość zanieczyszcza środowisko. Dzięki temu powstał termin microplastic ‘mała cząstka tworzywa sztucznego w środowisku o wielkości 1-5 mm’, który używany jest do opisywania małych, zanieczyszczających w szczególności wody morskie elementów. Mikroplastik powstaje głównie poprzez niewłaściwą utylizację przedmiotów codziennego użytku oraz odpadów przemysłowych.

W październiku ubiegłego roku Oxford English Dictionary zyskał aż 1400 nowych pojęć. Jednym z najciekawszych jest słowo nothingburgercoś, co okazało się być mało znaczące lub pozbawione treści’. Termin ten może określać zarówno osobę jak i rzecz, szczególnie, jeśli zawiodła pokładane w niej nadzieje. Wyrażenie to zostało po raz pierwszy użyte w latach 50-tych ubiegłego wieku przez Louella’ę Parsons, zajmującą się komentowaniem życia ówczesnych celebrytów. Inny nowy słownikowy rekord to idiocracy, który odnosi się do społeczeństwa składającego się z lub będącego rządzonym przez ludzi uważanych za ignorantów. Występujący tutaj sufiks -cracy pochodzi z greki i oznacza ‘siłę’ lub ‘władzę’. W 2006 roku powstał film pt. “Idiocracy”, przedstawiający dystopijną wizję przyszłości. w którym zostało przedstawione społeczeństwo ignorantów. 

Przedstawione powyżej słowa stanowią niewielką część listy nowych słów opublikowanych w 2018 roku.

Autor: Zofia Kossak-Piasecka/blog.cjo.pl

Share: