Z życia szkoły

Szkolenie w Barcelonie -ostatnia mobilność projektu Zarządzanie stresem w edukacji dorosłych

Projekt Erasmus+ „Zarządzanie stresem w edukacji dorosłych”, realizowany przez naszą szkołę w latach 2019-2021, zakończyliśmy mobilnością w Barcelonie. Była ona zaplanowana na czerwiec 2020, jednak światowa pandemia pokrzyżowała nam te plany i zmuszeni byliśmy przełożyć ten wyjazd na później, kiedy to podróżowanie będzie bezpieczniejsze, a loty międzynarodowe – możliwe. Trzeba było poczekać na to ponad rok.

Ostatecznie jednak, w sierpniu 2021, udało się nam doprowadzić tę ostatnią projektową mobilność do skutku. Na międzynarodowe szkolenie w Barcelonie wyjechała Kasia Skrzypczak, odpowiedzialna w KONTAKT CJO za zarządzanie kadrą nauczycielską i współtworzenie oferty edukacyjnej. Było to 6-dniowe szkolenia dla kadry organizacji edukacyjnych z Unii Europejskiej, zatytułowane „Design the positive: positive thinking, positive communication and positive school spaces”, poświęcone temu, jak zaprojektować pozytywne myślenie i pozytywną komunikację w szkole. Podobne szkolenie, w lutym 2020, ukończyły we Florencji dwie inne osoby z naszej kadry odpowiedzialnej za zarządzanie i ofertę edukacyjną.

Szkolenie zorganizowane było w zabytkowym sercu Barcelony, przy słynnej ulicy La Rambla. Codzienne zajęcia w szkole były więc okazją do spaceru po wyjątkowej i pięknej dzielnicy Barcelony, a sala szkoleniowa mieściła się w jednej z niezwykłych, zabytkowych kamienic. Kurs zorganizowany był przez znaną organizację szkoleniową z Florencji -Europass Teacher Academy – która posiada 25 lat doświadczenia i szkoli rocznie ok. 1500 przedstawicieli edukacji. Zajęcia prowadziła świetna włoska trenerka, Federica Di Bartolomeo. Międzynarodowa grupa szkoleniowa składała się z 12 edukatorów, pochodzących z Węgier, Bułgarii, Słowacji, Estonii i Polski. Pracują oni w różnych instytucjach edukacyjnych – w szkołach podstawowych i średnich, na uczelniach wyższych, w szkołach językowych i zawodowych a także w fundacjach. Dzięki temu zróżnicowaniu uczestników, szkolenie stworzyło świetną okazję do zawodowego networkingu, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, a także do opowieści o systemach edukacyjnych różnych krajów. Uczestnicy przez 6 dni aktywnie uczestniczyli w szkoleniu, rozwijali swoje umiejętności społeczne, interpersonalne, interkulturowe i również językowe. Oprócz doskonalenia efektywnej komunikacji w języku angielskim, w którym prowadzony był kurs, uczestnicy poznali również podstawowe zwroty w języku hiszpańskim i katalońskim, a także dowiedzieli się sporo na temat katalońskich tradycji i kultury. Trenerka przeprowadziła nawet krótki multimedialny quiz dotyczący Katalonii i Barcelony, przygotowany w aplikacji Kahoot. 

Samo szkolenie miało wyjątkowo praktyczny charakter warsztatowy, oparty na autorefleksji, analizie doświadczeń i licznych ćwiczeniach i zadaniach. Obejmowało następujące zagadnienia:

  • wzmacnianie pozytywnego myślenia
  • redukowanie negatywnej mowy wewnętrznej, pesymizmu i myśli katastroficznych
  • wsłuchiwanie się we własne potrzeby
  • okazywanie wdzięczności i dobrego humoru
  • praktykowanie uważności (minfulness)
  • konieczność doceniania i nagradzania innych i samego siebie
  • ćwiczenie pozytywnej komunikacji z samym sobą, podwładnymi, kolegami i kursantami
  • budowanie pozytywnych relacji w zespole kadry
  • zapobieganie konfliktom i negatywnej, destruktywnej i bezskutecznej komunikacji w zespole
  • znaczenie pozytywnej architektury wnętrza, dekoracji wewnątrz i na zewnątrz sali lekcyjnej, inspirowanej zasadami psychologii w projektowaniu

Wyjątkowo ciekawym zagadnieniem była uważność-mindfulness. Uczestnicy wzięli udział w ćwiczeniach mindfulness różnego rodzaju, a później sami tworzyli podobne ćwiczenia, które mogliby zastosować w swoich szkołach, na różnych nauczanych przedmiotach, a także we własnym życiu prywatnym i zawodowym.

Szkoła zadbała również o to by uczestnicy poznali miasto, zorganizowała dla nich spacer z przewodnikiem po najbardziej katalońskiej dzielnicy miasta – Garcia- która właśnie rozpoczynała swoje tradycyjne święto, a także dała możliwość zwiedzenia jednego z domów zaprojektowanych przez Gaudiego.

Idealnym dopełnieniem kursu była architektura i atmosfera Barcelony, słoneczna upalna pogoda, wyjątkowa plaża Barcelonetta, Fiesta de Mayor de Garcia i pyszne hiszpańskie tapasy.

Share: