Artykuł

Nie popełnij gafy na wakacjach – sprawdź, jak wymawiać nazwy zagranicznych potraw

Wybierasz się na urlop za granicę? A może do włoskiej restauracji? Zobacz, jak wymawiać nazwy potraw, które pochodzą z języków obcych i uniknij wtopy przy zamawianiu jedzenia.

GNOCCHI [NIOKKI]

Gnocchi to włoski odpowiednik klusek. W oryginale słowo gnocchi jest liczbą mnogą od gnocco, dosłownie oznaczającym „grudę”. Gnocchi najczęściej robi się z ziemniaków, ale występują także wersje lepione z warzywnego purée, sera lub mąki gryczanej.

BRUSCHETTA [BRUSKETTA]

Bruschetta to rodzaj grzanki pochodzącej z Włoch. Serwuje się ją jako przystawkę. W najprostszej wersji podpieczony chleb nacierany jest czosnkiem, a następnie solony i polewany oliwą. Istnieje wiele odmian bruschetty, w których na kromce kładzie się także ser, pomidory czy zioła. 

PAELLA [PAEJA]

Paella to hiszpańskie danie pochodzące z Walencji. Jej bazą jest ryż z szafranem, do którego dochodzą dodatki takie jak owoce morza, mięso i warzywa. Z założenia Paella to potrawa jednogarnkowa, przygotowywana na dużej, głębokiej patelni.

MOJITO [MOHITO]

Mojito to rodzaj koktajlu alkoholowego, pochodzącego z Kuby. Jego bazę stanowi biały rum, do którego dodaje się syrop cukrowy, limonkę, miętę, wodę gazowaną i kruszony lód.

ANCHOIS [ĄSZŁA]

Anchois to francuskie określenie sardeli europejskiej. Jest to nieduża, bardzo tłusta ryba o ostrym zapachu i smaku. Serwuje się ją często na pizzy lub w makaronach, dodaje do oliwek, a także spożywa w wersji wędzonej, suszonej lub w postaci przetworów: filetów, koreczków i past.

QUICHE [KISZ]

Quiche to rodzaj wytrawnego wypieku o kształcie placka. Składa się ze słonego kruchego ciasta i nadzienia zalanego jajeczno-śmietanową masą. Nadzienie może zawierać różne gatunki mięsa, sera i warzyw, a także zioła i przyprawy.

QUESADILLAS [KESADIJAS]

Quesadillas, a właściwie quesadilla, to danie pochodzące z kuchni meksykańskiej. Jest to rodzaj tortilli kukurydzianej zapieczonej z serem. Często do środka dodaje się dodatkowe składniki, takie jak warzywa, grzyby czy kiełbaski chorizo.

BOLOGNESE [BOLONIEZE]

Bolognese tak naprawdę nie nazwa dania, lecz sosu. Podawany jest zawsze na ciepło z dowolnym rodzajem makaronu. W jego składzie obowiązkowo znaleźć się muszą pomidory i drobne kawałki mięsa, najczęściej w postaci mielonej. Sos doprawia się winem i ziołami, a sekretem jego smaku jest długie gotowanie. 

FONDUE [FĄDI]

Fondue, choć znane jest przede wszystkim w wersji słodkiej (owoce + czekolada), w oryginale przyrządza się z gorącego sera i białego wina. W serowej masie zanurza się nadziane na widelec pieczywo lub warzywa i zjada prosto z garnka. Danie pochodzi z kuchni szwajcarskiej.

ESPRESSO [ESPRESSO]

Espresso to w oryginale nazwa sposobu przygotowywania kawy w specjalnym ekspresie. Napój uzyskuje się przez przepuszczenie 25-35 ml gorącej (90,5-96 °C) wody pod wysokim ciśnieniem przez bardzo drobno zmielone i ubite ziarna kawowca. 

CAMEMBERT [KAMĄMBER]

Camembert to francuski miękki ser podpuszczkowy. W oryginale jest produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego i formowany w krążki o masie ok. 250 g.

FOIE GRAS [FŁA GRA]

Foie gras to inaczej pasztet strasburski, produkowany ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich. Tradycyjne tłusty pasztet jest świątecznym daniem kuchni francuskiej i zarazem jedną z najdroższych jej potraw.

TAGLIATELLE [TALJATELLE]

Tagliatelle nie jest nazwą dania, lecz typu makaronu w kształcie długich, płaskich wstążek o grubości ok. 2 mm i szerokości 0,65-1 cm. Tagliatelle podaje się zazwyczaj z różnego rodzaju sosami.

Autor: Aleksandra Olejarz/blog.cjo.pl

Share: