Artykuł

Po co mi certyfikat językowy? To zbędny papier czy as w rękawie?

Postawmy sprawę jasno. Zdobycie certyfikatu językowego nie jest ani dziecinnie proste, ani bajecznie tanie. Wymaga nakładu pracy i czasu oraz określonego budżetu. Naturalnym jest więc zastanawianie się, czy certyfikat językowy to zbędny papier czy może pożądany atut? Czy warto inwestować pieniądze i czas w jego zdobycie, czy lepiej zrezygnować przed startem?

Szukając jednej odpowiedzi na wszystkie te pytania najprościej byłoby powiedzieć, że to zależy. Taka odpowiedź nie byłaby daleka od prawdy, bo każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i oczekiwania, a wymierne korzyści płynące z posiadania certyfikatu językowego dla każdego będą inne. Pokusiliśmy się jednak o stworzenie pewnej ogólnej listy, która pokazuje, że certyfikat językowy to pożądany atut. Dlaczego?

1. Nauka języka zawsze trwa, a certyfikat to dobra motywacja.

Jeśli jesteś typem osoby, która lubi motywować się nagrodami, uwielbia wyznaczać sobie cele i dążyć do ich realizacji, zdobycie certyfikatu językowego może być właśnie takim celem! Certyfikat kończy pewien etap nauki, a żeby do niego podejść trzeba zdobyć konkretne umiejętności.

2. Certyfikat daje potwierdzenie faktycznych umiejętności.

A przynajmniej tych, które mamy w momencie przystępowania do egzaminu certyfikującego. W późniejszym czasie nasza znajomość języka może się poprawić (i np. uznamy, że chcemy podejść do kolejnego egzaminu certyfikującego, na wyższym poziomie) lub spaść, jeśli nie będziemy wykorzystywali nabytych umiejętności. Dzięki zdobyciu certyfikatu językowego uzyskujemy formalne potwierdzenie naszych umiejętności językowych, którym możemy się pochwalić w CV.

3. Zdobycie certyfikatu językowego daje satysfakcję.

Satysfakcję, która wynika z zrealizowania zadania, osiągnięcia wyznaczonego sobie celu czy po prostu wytrwania do końca w swoich założeniach. Certyfikat językowy to przysłowiowa wisienka na torcie, powód do zadowolenia i zwieńczenie ciężkiej pracy, która przyniosła konkretny efekt.

4. Certyfikat językowy to lepsza pozycja na rynku pracy, krok przed innymi.

Nie ma się co oszukiwać. Możliwość pochwalenie się certyfikowaną znajomością języka obcego to szansa na lepszą pozycję na rynku pracy i bycie o krok przed innymi kandydatami ubiegającymi się o to samo stanowisko. Certyfikat pozwala nam wyróżnić się w tłumie, w tłumie osób mających takie samo lub podobne wykształcenie, podobne doświadczenie zawodowe lub wręcz jego brak. Bardzo możliwe, że ubiegając się o pracę to właśnie certyfikat językowy będzie tym, co zdecyduje o pozytywnym rozpatrzeniu naszej kandydatury lub zaproszeniu nas na rozmowę kwalifikacyjną.

5. Bez certyfikatu językowego nie możesz studiować za granicą.

Chcesz, marzysz, rozważasz studiowanie poza granicami naszego kraju? Aby myśleć o tym na poważnie musisz wiedzieć, że zagraniczne uczelnie wymagają potwierdzenia znajomości języka, w którym prowadzone są wykłady i warsztaty. Bez certyfikatu językowego (najczęściej zdanego na poziomie C1/C2) nie można aplikować na zagraniczne uczelnie.

6. Certyfikat językowy to dodatkowe kwalifikacje i punkty na studiach.

Posiadanie certyfikatu językowego to atut pokazujący, że możemy pochwalić się dodatkowymi kwalifikacjami. To informacja, którą warto wpisać do CV, ale także coś, co może się przydać podczas składania dokumentów na studia. A czasami także podczas studiów, gdy dzięki certyfikowanej znajomości języka obcego możemy złożyć podanie o zwolnienie z obowiązku uczęszczania na zajęcia językowe.

Autor: Anna Osińska/blog.cjo.pl

Share: