Artykuł

Lato, morze i … kurs językowy, czyli czym kierować się przy wyborze szkoły językowej?

Wakacje, sezon urlopowy mamy więcej czasu dla siebie. Może w tym roku podszkolić swoje zdolności językowe, a może rozpocząć nową przygodę z całkiem inny językiem? Tylko jaki kurs językowy wybrać, jaką szkołę językową, żeby była odpowiednia dla mnie i żebym widział efekty nauki? Nie da się sprostać wymaganiom wszystkich, ale można zrobić listę najważniejszych kwestii.

1.Test i czy coś jeszcze?

Szkoły językowe dopasowując słuchaczy do grup językowych bardzo często oferują darmowy internetowy test językowy. Po części weryfikuje on nasz poziom znajomości języka, jednakże nie jest on w stanie w 100%  tego zrobić. Należy pamiętać, że obecnie głównym aspektem znajomości języka jest zdolność ustnej komunikacji. Dlatego bardzo ważna jest nawet krótka, 10-15 minutowa rozmowa w danym języku z lektorem, która zweryfikuje nasze zdolności w mówieniu. Dzięki temu nie będziemy się czuli skrępowani także podczas zajęć mając świadomość, że wszyscy uczestnicy kursu są na zbliżonym poziomie.

2. Wielkość szkoły

Wiele osób podejmując decyzję o wyborze szkoły językowej zastanawia się czy najlepszym rozwiązaniem będzie duża szkoła językowa z kilkoma oddziałami w kraju, czy może lepiej mała, z rodzinnym klimatem. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Duże szkoły językowe dają nam pewność, że zostaniemy dopasowani poziomem w bardzo skrupulatny sposób, gdyż najczęściej mają kilka grup na tym samym poziomie w danym semestrze. Większa liczba grup na tym samy poziomie daje nam też możliwość zmiany grupy w trakcie semestru zarówno na stałe, jak i na pojedyncze zajęcia, jeśli nasz harmonogram tygodniowy ulegnie zmianie. Mniejsze szkoły dają nam poczucie wspólnoty, znamy osobiście wszystkich, czujemy rodzinną atmosferę, a pracownicy szkoły rozpoznają naszą twarz i znają nasze imię.

3. Cena

Cena, jeden z najważniejszych i kluczowych aspektów, którymi kierujemy się wybierając dany kurs językowy. Zastanówmy się, czy jeśli ktoś oferuje nam dany kurs językowy w cenie 20zł za lekcję 45 minutową dla jednej osoby przy zapewnieniu, że grupa może liczyć 2 osoby, to czy te zajęcia zostaną przeprowadzone w rzetelny i perfekcyjny sposób? Przeliczając koszty jakie musi ponieść szkoła, przy prowadzeniu działalności (opłaty administracyjne, podatki, ZUS) zostaje około 20zł na wynagrodzenie dla lektora. Jest to bardzo niska kwota, więc nasuwa się pytanie, czy dobry, z powołaniem filolog chciałby pracować za tak niską stawkę. Raczej nie.

4. Zajęcia online, czy stacjonarne

Problem naszych czasów – wybrać zajęcia online, czy stacjonarne? Są zarówno zwolennicy jednej, jak i drugiej metody nauczania i ciężko jest przekonać kogoś do innej niż preferowana lub wcześniej przez niego sprawdzona. Zajęcia online są doskonałym uzupełnieniem kursu stacjonarnego. Świetnym rozwiązaniem na naukę w czasie podróży pociągiem, czy na urlopie. Jednakże zajęcia stacjonarne dają nam możliwość korygowania błędów na bieżąco zarówno w wymowie, jak i w gramatyce. Kontakt z lektorem twarzą w twarz daje nam natomiast możliwość szybkiego kontaktu oraz bezpośredniego zadawania pytań. Dodatkowo uczęszczając na zajęcia stacjonarne otrzymujemy dodatkowe materiały edukacyjne, dopasowane do potrzeb grupy, ich oczekiwań i potrzeb.

5. Opinia

Mimo analizowania wielu aspektów przy wyborze odpowiedniej szkoły językowej i tak na sam koniec wspomożemy się opinią i sugestiami naszych znajomych i przyjaciół. Jest to jak najbardziej słuszne i konieczne, bo kto inny jak nie oni znają nasze potrzeby i oczekiwania. Dodatkowo może sami uczęszczali na jakiś kurs językowy i dzięki temu mogą polecić nam konkretnego lektora. Pamiętajmy jednak, że to co odpowiednie i dobre dla jednej osoby u innej może się zupełnie nie sprawdzić.

Autor: Aleksandra Olejarz/blog.cjo.pl

Share: